چارتیست ترکیه تظاهرات کره شمالی بین الملل

چارتیست: ترکیه تظاهرات کره شمالی بین الملل تصاویر دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور

گت بلاگز اخبار اجتماعی چشم کشور به بارش باران خشک شد

در روزهای پر تلاطم خاموشی کشور نبود آب بیش از گذشته خود نمایی می‌کند چراکه چالش‌های بحران کم آبی یکی بعد از دیگری نمایان می‌شود. در این شرایط تنها بارش باران اس

چشم کشور به بارش باران خشک شد

چشم کشور به بارش باران خشک شد

عبارات مهم : ایران

در روزهای پر تلاطم خاموشی کشور نبود آب بیش از گذشته خود نمایی می کند چراکه چالش های بحران کم آبی یکی بعد از دیگری نمایان می شود. در این شرایط تنها بارش باران است که می تواند کمک رسان این اوضاع باشد.

به گزارش ایسنا، کم کردن بی سابقه بارش ها در سال گذشته و در پی آن افت روان آب ها موجب شده است است تا به رغم رشد ۱۲ درصدی بارش ها در فصل بهار امسال، حجم ذخیره آب ۱۷۷ سد بزرگ موجود در شش حوضه آبریز دریای خزر، خلیج فارس، دریاچه ارومیه، فلات مرکزی، هامون و سرخس به ۲۵.۸۲ میلیارد مترمکعب برسد که در مقایسه با سال گذشته آب موجود در مخازن سدهای کشور کم کردن ۱۶ درصدی پیدا کرده است.

علاوه بر این ۷۲ سد بزرگ کشور از جمله سدهای زاینده رود، شهیدرجایی، ساوه و ملاصدرا کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده است دارند.ورودی و خروجی آب از سدها نیز متاثر از افت نزولات هوا با کم کردن های محسوسی مواجه شده است اند به طوری که ورودی به این سازه های آبی ۳۴ درصد و خروجی از آن ها نیز نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد افت داشته و هم اکنون به طور میانگین ۵۲ درصد مخازن سدهای یاد شده است دارای منابع آبی است.

چشم کشور به بارش باران خشک شد

از سوی دیگر کم کردن ارتفاع و ذخیره آب سدهای دارای نیروگاه برقابی موجب شده است تا این مراکز نیز با کم کردن تولید انرژی روبه رو شوند به طوری که برق تولیدی ۵۳ نیروگاه برق آبی کشور از ابتدای امسال تا هشتم تیرماه به ۲۷۴۶ گیگاوات ساعت برسد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۷ درصد کم کردن داشته است.

در حال حاضر حجم ذخیره کنونی آب در سدهای پنجگانه استان پایتخت کشور عزیزمان ایران (لار، طالقان، امیرکبیر، لتیان و ماملو) به ۸۵۰ میلیون مترمکعب رسیده و در شرایط فعلی ۴۵ درصد مخازن این سدها دارای منابع آبی است.

در روزهای پر تلاطم خاموشی کشور نبود آب بیش از گذشته خود نمایی می‌کند چراکه چالش‌های بحران کم آبی یکی بعد از دیگری نمایان می‌شود. در این شرایط تنها بارش باران اس

بررسی این اعداد و ارقام حکایت از آن دارد که کم کردن بی سابقه بارش ها در سال گذشته موجب شده است تا حجم مخازن سدهای پنجگانه استان پایتخت کشور عزیزمان ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴ درصد کم کردن داشته باشد و ورودی آب به سدهای پنجگانه استان با یک میلیارد و ۵۲ میلیون مترمکعب افت ۳۷ درصدی را تجربه کنند.

براساس ارزیابی صورت گرفته در امسال از میان ۱۱۵۷ شهر کشور حدود ۳۳۴ شهر با جمعیت ۳۴ میلیون نفر در شرایط تنش آبی هستند که از این ۳۴ میلیون نفر حدود ۱۷ میلیون نفر در اوضاع قرمز تنش آبی قرار دارند که با مصوبه هفته گذشته دولت ۱۰۰۰ میلیارد تومان جهت اجرای ۱۱۹۵ پروژه در ۲۸۰ شهر کشور به منظور کم کردن تنش آبی در نظر گرفته شده است است.

در حال حاضر ۴۴ درصد جمعیت کشور بدون تنش آبی، ۱۷.۱ درصد درمحدوده تنش آبی زرد، ۱۱ درصد در محدوده تنش نارنجی و ۲۷.۹ درصد نیز در اوضاع تنش آبی قرمز قرار دارند. حال اگر بخواهیم این عدد را براساس تعداد شهرها بگوییم باید گفت تعداد شهرهایی که دارای تنش آبی هستند زیاد نیست؛ چراکه ۷۱.۱ درصد از شهرها (به لحاظ تعداد) هیچ تنش آبی ندارند، ولی شهرهایی که دچار تنش آبی هستند ۶۶ درصد جمعیت شهرها را تشکیل می دهند.

چشم کشور به بارش باران خشک شد

مجموعاً در سه محور زرد، نارنجی و قرمز از ۱۱۵۷ شهر، ۳۳۴ شهر تنش آبی دارند که زیاد آنها در محور زرد و قرمز قرار گرفته اند و کار شرکت های آب و فاضلاب این است که این شرایط را در فصل تابستان مدیریت کنند که البته جهت این مسئله نیز راهکارهایی درنظر گرفته شده است است.

به طور کلی شهرهایی که بیشترین تنش آبی جهت آنها آینده نگری شده است نظیر اصفهان، بندرعباس، بوشهر، شیراز، کرمان، مشهد و تقریباً تمام شهرهای استان اصفهان و یزد است که به نظر می رسد در فصل تابستان با چالش های بزرگ آبی مواجه شوند.

در روزهای پر تلاطم خاموشی کشور نبود آب بیش از گذشته خود نمایی می‌کند چراکه چالش‌های بحران کم آبی یکی بعد از دیگری نمایان می‌شود. در این شرایط تنها بارش باران اس

برنامه نخست وزارت نیرو در این بین مربوط به اجرای ۱۰۱ پروژه در ۱۶۴ شهر با اعتباری بالغ بر ۴۳۲ میلیارد تومان جهت اجرای پروژه های تامین آب شرب اضطراری است که خرید چاه های کشاورزی، اجرای خطوط انتقال در کرمان، حفر و تجهیز چاه و ارتقای تصفیه منزل ها در مشهد، ارتقای اوضاع تصفیه منزل ها در شهر میناب، طرح های آبرسانی به مناطق متفاوت سیستان و بلوچستان و… آینده نگری شده است است.

همچنین برنامه دوم این طرح اجرای ۵۴ پروژه در ۵۷ شهر به منظور اصلاح کیفیت آب شرب با تخصیص داده شده است اعتباری بالغ بر ۸۰ میلیارد تومان و طرح سوم این برنامه نیز به عنوان آبرسانی روستایی و سیار در میان پنج تا ۶۰۰۰ روستای کشور با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان تخصیص داده شده است پیدا کرده است.

چشم کشور به بارش باران خشک شد

علاوه بر این تکمیل ۴۰ پروژه در ۵۹ شهر با تخصیص داده شده است ۲۸۸ میلیارد تومان از محل اعتبار مصوب شده است از سوی دولت چهارمین برنامه ای است که جهت کم کردن تنش آبی در کشور در نظر گرفته شده است است بر این اساس در مجموع ۱۱۹۵ پروژه در ۲۸۰ شهر کشور و آبرسانی به بیش از ۵۰۰۰ روستای کشور به منظور کم کردن تنش آبی در دستور کار قرار گرفته است

در این میان علیرضا نوذری پور قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به اینکه کشور ما در زمینه آب در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار گرفته هست، اظهار کرد: میزان بارندگی کشور یک سوم آسیا است بنابراین باید خودمان را با این شرایط سازگار کنیم.

به گفته وی به جای اینکه مدام بگوییم با بحران آب روبرو هستیم، باید بگوییم که چگونه با کم آبی سازگاری پیدا کنیم. رشد جمعیت و مهاجرت باعث شده است است که روز به روز منابع تجدیدپذیر را از دست بدهیم.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۳۵ به ازای هر ایرانی ۷۰۰۰ متر مکعب منابع آب تجدیدپذیر داشتیم، تصریح کرد: امروز این عدد در کشور ۱۰۰۰ متر مکعب، در استان پایتخت کشور عزیزمان ایران ۵۰۰ متر مکعب و در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران ۳۵۰ متر مکعب است.

وی با بیان اینکه با توجه به این شرایط می توان گفت که کشور ما در تنش آبی قرار گرفته است و مصرف متناسب با میزان آب نیست، عنوان کرد: تامین آب در کشور از سه مسئله عمده زحمت می برد، نخستین مسئله این است که نگرش ما نسبت به گذشته تفاوت نکرده است و عوض کردن رفتاری در مصرف آب نداشتیم. در صورتیکه اصلاح واکنش‌ها و فرهنگ مصرف آب اهمیت زیادی دارد. دومین مسئله نیز اقتصاد آب است چراکه هنگامی که آب در نگاه مصرف کننده کالای بی ارزشی باشد، بی ارزش می شود.

همچنین مریدی کارشناس مدیریت منابع آب در این خصوص گفت: با سنجش شاخص سرانه آب همچنین بررسی نسبت میزان مصرف و آب موجود کشور متوجه می شویم که کشور عزیزمان ایران وارد مرحله بحران آب شده است است چون در کشور ما هیچ کنترلی روی مصرف آب وجود ندارد و خشکی تالاب ها و رودخانه ها همچنین وقوع گرد و خاک ناشی از از خشکی این اکوسیستم ها بحران آب را در کشور عزیزمان ایران تایید می کند.

وی با اشاره به اینکه در شهرهایی مثل مشهد و اصفهان نسبت مصرف آب به میزان آب موجود از عدد یک هم زیاد هست، تصریح کرد: این اوضاع به معنای اضافه برداشت از آب های زیرزمینی است که قطعا منجر به نشست های شدید زمین و از بین رفتن ذخیره استراتژیک آبی کشور می شود.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی ضمن تفکیک آب های تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر گفت: آب های تجدیدپذیر از طریق بارش هر سال کشور به دست می آید که ۶۵ تا ۷۰ درصد آن تبخیر شده است است و مابقی در سدها، رودخانه ها و تالاب ها جاری و بخشی هم داخل زمین ذخیره می شود. منابع ذخیره آبی طی سالیان طولانی با جمع شدن در آبخوان های کشور تشکیل می شود و در زمره آب های تجدیدناپذیر قرار می گیرد چون در صورت برداشت بیش از حد از این آب های زیرزمینی نه تنها امکان جبران این ذخایر از طریق بارش های کوتاه مدت وجود ندارد بلکه منجر به نشست زمین هم می شود.

مریدی در مورد میزان مصرف آب های زیرزمینی در مناطق متفاوت کشور اظهار کرد: واضح است که در نواحی غرب و شمال غرب که موقعیتی کوهستانی و بارش های نسبتا مناسبی دارد زیاد برداشت ها از آب های سطحی اتفاق می افتد ولی در فلات مرکزی کشور عزیزمان ایران از جمله استان های اصفهان، کرمان، یزد، سمنان و خراسان عمده برداشت ها از آب های زیرزمینی است.

وضعیت منابع آبی در کشور عزیزمان ایران به شکلی است که می بایست علاوه بر تدابیر مدیریت مصرف به مساله پروژه های اجرایی نیز توجه شود و به نظر می رسد که تاکید بر مدیریت مصرف گرچه در کوتاه مدت پاسخگو باشد، املا بی شک نمی توان تنها به این شعار جهت سال های دور نیز تکیه کرد.

واژه های کلیدی: ایران | منابع | پروژه | ایرانی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog