چارتیست ترکیه تظاهرات کره شمالی بین الملل

چارتیست: ترکیه تظاهرات کره شمالی بین الملل تصاویر دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی کوچ سپرده های بانکی به بازارمسکن تا چندماه آینده

دست اندرکاران بازار مسکن معتقدند کم کردن سود سپرده‌های بانکی، خود را در قالب زیاد کردن اجاره‌بها و قیمت ارز در کوتاه‌مدت و سپس ورود سفته‌بازان به بازار خرید و ف

کوچ سپرده های بانکی به بازارمسکن تا چندماه آینده

کوچ سپرده های بانکی به بازارمسکن تا چندماه آینده

عبارات مهم : بازار

دست اندرکاران بازار مسکن معتقدند کم کردن سود سپرده های بانکی، خود را در قالب زیاد کردن اجاره بها و قیمت ارز در کوتاه مدت و سپس ورود سفته بازان به بازار خرید و فروش مسکن، در بلندمدت نشان داده هست.

به گزارش مهر، در روزهای اخیر در پی کم شدن قیمت سود سپرده و زیاد کردن قیمت ارز، ماشین و اجاره بها، بسیاری از کارشناسان بر این نظرند که نقدینگی سرگردان که زمانی سپرده های بانکی جذابترین محل جهت حبس آنها محسوب می شد، اخیرا به بازارهای موازی بخش مسکن ورود کرده اند. با این حال این سرمایه ها هنوز نتوانسته اند بخش مسکن را همانند دوره های رونق گذشته دچار تغییرات جدی کنند. هرچند که بازار مسکن فعلا در بخش اجاره بها از کم کردن سود سپرده ها تأثیر گرفته ولی تکانه جدی در در بخش خرید و فروش مسکن ایجاد نکرده است.

کوچ سپرده های بانکی به بازارمسکن تا چندماه آینده

با این حال بعضی کارشناسان اقتصادی بر این نظرند که سرمایه های سرگردان می تواند در سه تا پنج ماه آینده تقاضای سفته بازانه و سوداگرانه بازار مسکن را تقویت کند که این تقاضا با توجه به انباشت مسکن خالی و مازادِ عرضه واحد مسکونی، بعید است شوک قیمتی به بخش مسکن بدهد؛ ولی به هر حال تأثیرات کم کردن سود سپرده بانکی علی رغم ادعای بعضی مدیران وزارت راه و شهرسازی، زیاد از میانگین تورم خواهد بود؛ به معنای دیگر به احتمال زیاد قیمت تورمِ مسکن طی ماه های آتی از قیمت کلی تورم کشور پیشی خواهد گرفت.

اقتصاددان: کوچ نقدینگی به مسکن در بلندمدت

دست اندرکاران بازار مسکن معتقدند کم کردن سود سپرده‌های بانکی، خود را در قالب زیاد کردن اجاره‌بها و قیمت ارز در کوتاه‌مدت و سپس ورود سفته‌بازان به بازار خرید و ف

علی اصغر بدری در گفت وگو با خبرنگار مهر راجع به نقش سرمایه های سرگردان در بر هم زدن تعادل عرضه و تقاضای بخش مسکن اظهار داشت: با این ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکن مهری که در مدت محدود وارد بازار مسکن شد یک شوک در بازار مسکن رخ داد و کشوری که هر سال بیش از ۶۰۰ هزار واحد مسکونی تقاضای مسکن ندارد، به ناگاه با حجم بزرگی از عرضه مسکن روبه رو شد.

کارشناس اقتصاد مسکن افزود: روالی که در حال حاضر در بازار مسکن وجود دارد، یک روند معمولی و عادی نیست. در گذشته روند به این شکل بود که حجم نقدینگی عمدتا در اثر زیاد کردن گردش پول در کشور در پی زیاد کردن فروش نفت یا عوض کردن تراز تجاری کشور ایجاد می شد؛ یا اینکه دولت گذشته به چاپ پول بدون اعتبار اقدام کرد؛ نتیجه این اتفاقات، ورود حجم بزرگ نقدینگی به بازارها بود و آنها را تحت تأثیر قرار می داد. به این شکل که ابتدا نقدینگی به سمت طلا و ارز می رفت و بعد از مدت کوتاهی به بازار سهام و ماشین انتقال یافته و باعث ایجاد حباب قیمتی در این بازارها می شد؛ بعد از آنکه حباب قیمت ها می ترکید، حجم نقدینگی به سمت بازارهای بلندمدت به خصوص مسکن کوچ می کرد.

وی با بیان اینکه دوره اخیر نیز از دفعات قبل مستثنا نیست، ادامه داد: تفاوت تصویر العمل بازارهای نشانه به زیاد کردن نقدینگی در حال حاضر با دوره های نقدینگی قبلی، در سرعت و شدت انتقال سرمایه های سرگردان از بانک ها به بازارهای زودبازده، میان بازده و نهایتا دیربازده هست. هرچند که این اتفاق آغار شده؛ ولی با توجه به پایین بودن شدت آن، اثرگذاری کوچ نقدینگی به بازارها در جامعه کمتر از دوره های گذشته است.

کوچ سپرده های بانکی به بازارمسکن تا چندماه آینده

رئیس مؤسسه مطالعات شهر واقتصاد تصریح کرد: نیاز مصرفی مسکن همواره در دوره های تاریخی متفاوت وجود داشته و دارد؛ ولی آنچه باعث می شود تا بازار مسکن در رکود یا رونق وارد شود، تقاضای سفته بازی است که به آن تقاضای سوداگری نیز گفته می شود. سفته بازان در حال حاضر با توجه به کم کردن سود سپرده به همه بازارها بعد از دوره طولانی حبس نقدینگی در بانک ها ورود کرده اند که علت آن دو موضوعِ «ورشکستگی بعضی بانک ها و مؤسسات اعتباری در پی برخورد با بازار غیر متشکل پولی و غیر مجاز» و همچنین «کاهش سود سپرده های بانکی» است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اگر سود تسهیلات نیز در آینده نزدیک همانند سود سپرده ها کم کردن یابد، امکان آن وجود دارد که همانند دوره های گذشته که تسهیلات بانکی ای که به اسم تولید دریافت می شد، به ساخت و ساز وارد شد و نتیجه آن وجود تعداد زیادی منزل خالی هست، این بار نیز تسهیلات ارزان قیمت به بخش مسکن وارد شود؟ گفت: با توجه به وجود حجم زیاد منزل های خالی و بدون متقاضی، بعید است تسهیلات ارزان قیمت و کم بهره مجددا به ساخت و ساز برود ولی احتمال اینکه به سمت تولید هم برود کم است و به احتمال بسیار از بازارهای مسکن و املاک کشورهای همسایه شمال غرب یا جنوب خلیج فارس سربرآورد.

دست اندرکاران بازار مسکن معتقدند کم کردن سود سپرده‌های بانکی، خود را در قالب زیاد کردن اجاره‌بها و قیمت ارز در کوتاه‌مدت و سپس ورود سفته‌بازان به بازار خرید و ف

واژه های کلیدی: بازار | سود سپرده | حجم نقدینگی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog